TB006-508-05BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.800
Datasheet
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TB006-508-05BE
TB006-508-05BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB006-508-05BE
DigiKey Part Number
102-6194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB006-508-05BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
EDA/CAD Models
TB006-508-05BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
5
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V