RAC15-12SK/WI
DigiKey Part Number
945-RAC15-12SK/WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-12SK/WI
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1.25A 18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC15-12SK/WI Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
83%
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output (Max)
1.25A
Line Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±2%