RAC15-12SK/WI/W
DigiKey Part Number
945-RAC15-12SK/WI/W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-12SK/WI/W
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1.25A 18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
83%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1.25A
Line Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±2%