PR1100F08R0-045W-050L-S
DigiKey Part Number
3298-PR1100F08R0-045W-050L-S-ND
Manufacturer
PRC Tech LLC
Manufacturer Product Number
PR1100F08R0-045W-050L-S
Description
1100 FARAD HIGH ENERGY SUPERCAPA
Customer Reference
Detailed Description
1100 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Nonstandard SMD 11mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
PRC Tech LLC
Termination
SMD (SMT) Tabs
Packaging
Tray
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard SMD
Capacitance
1100 F
Size / Dimension
1.969" L x 1.772" W (50.00mm x 45.00mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
0°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm @ 1kHz