AA240U-200A-R
DigiKey Part Number
993-AA240U-200A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA240U-200A-R
Description
GAN SERIES - DESKTOP - C14
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20V 240 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
240 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
250mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Optional
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 2.95" W x 1.00" H (165.0mm x 75.0mm x 25.4mm)
Voltage - Output
20V
Approval Agency
FCC, TUV, UL
Current - Output (Max)
12A