XT25SC40-04 bottom
XT25SC40-04
DigiKey Part Number
XT25SC40-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XT25SC40-04
Description
SPEAKR 3.79OHM 100W TOP 87.9DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.79 Ohms Tweeter Speaker 100 W 2.5 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
100 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Nd
Frequency Range
2.5 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
1018.45Hz
Size / Dimension
1.732" Dia (44.00mm)
Impedance
3.79 Ohms
Height - Seated (Max)
1.291" (32.80mm)