DX20BF00-08
DigiKey Part Number
DX20BF00-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX20BF00-08
Description
SPEAKR 8.27OHM 60W TOP PT 86.3DB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.27 Ohms Tweeter Speaker 60 W 2.5 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
60 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
2.5 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
810Hz
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Impedance
8.27 Ohms
Height - Seated (Max)
1.483" (37.66mm)