BC25SC06-04 bottom
BC25SC06-04
DigiKey Part Number
BC25SC06-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC25SC06-04
Description
SPEAKR 3.37OHM 25W TOP PT 92.4DB
Customer Reference
Detailed Description
3.37 Ohms Tweeter Speaker 25 W 1.3 kHz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Testing
1W/1M
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Series
Power - Rated
25 W
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Obsolete
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
Tweeter
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
1.3 kHz ~ 20 kHz
Termination
Solder Eyelet(s)
Frequency - Self Resonant
1394.91Hz
Size / Dimension
2.756" Dia (70.00mm)
Impedance
3.37 Ohms
Height - Seated (Max)
1.358" (34.50mm)