LCMA70-10-L
DigiKey Part Number
298-14913-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA70-10-L
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M10
Detailed Description
Ring Terminal Connector M10 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 70mm² Crimp
Category
Length - Overall
2.106" (53.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Wire Gauge
70mm²
Stud/Tab Size
M10 Stud
Thickness
0.112" (2.85mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.819" (20.80mm)