LCMA50-10-L
DigiKey Part Number
298-11855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCMA50-10-L
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M10
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector M10 Stud Flat Sided, Tubular (Battery Lugs) 50mm² Crimp
Category
Length - Overall
1.831" (46.50mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
50mm²
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
M10 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.098" (2.49mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.709" (18.00mm)