HSTTA25-48-TL
DigiKey Part Number
298-21640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTA25-48-TL
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' BLACK
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.080" (2.03mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)