HSTTA100-Y is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 145
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 3 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
HSTTA100-Y
DigiKey Part Number
298-13679-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTA100-Y
Description
HEATSHRINK 1" X 0.5' BLACK
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.320" (8.13mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 1" X 4' BLACK
In-Stock: 13
HEATSHRINK 1" X 4' BLACK