HSTTA100-48-L
DigiKey Part Number
298-19790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTA100-48-L
Description
HEATSHRINK 1" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.320" (8.13mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.100" (2.54mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Adhesive Lined, Corrosion Resistant, Flame Retardant, Moisture Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)