HSTT75-T45
DigiKey Part Number
298-19789-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT75-T45
Description
HEATSHRINK 3/4" X 200' GREEN/YLW
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Green, Yellow 200.0' (61.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Features
Flame Retardant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
120 Months
Length
200.0' (61.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)