ERZ-E14A621 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 199
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 7.696
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3.940
Littelfuse Inc.
620 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 17.5mm
ERZ-E14A621
DigiKey Part Number
P15584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A621
Description
VARISTOR 620V 7.5KA DISC 17.5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
382J
Capacitance @ Frequency
650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 17.5mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V