SZMM3Z5V6ST1G
DigiKey Part Number
SZMM3Z5V6ST1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM3Z5V6ST1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM3Z5V6ST1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z5V6ST1G
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
SZMM3Z5V6ST1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V