SZBZX84C6V8ET1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 12.420
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 254.435
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 6.8 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C6V8ET1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C6V8ET1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C6V8ET1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C6V8ET1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C6V8ET1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C6V8ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V