BZX84C6V8LT
DigiKey Part Number
2156-BZX84C6V8LT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8LT
Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms