NTSB30100CTT4G
DigiKey Part Number
NTSB30100CTT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTSB30100CTT4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTSB30100CTT4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTSB30100CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOT 100V 15A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 15 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A