NSVD350HT1G
DigiKey Part Number
488-NSVD350HT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSVD350HT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSVD350HT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSVD350HT1G
Description
DIODE STANDARD 350V 200MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 350 V 200mA Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSVD350HT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 350 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
350 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 155°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed