NSD350HT1G
DigiKey Part Number
NSD350HT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSD350HT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSD350HT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSD350HT1G
Description
DIODE STANDARD 350V 200MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 350 V 200mA Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSD350HT1G Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 350 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
350 V
Supplier Device Package
SOD-323
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed