NSVBAS70LT1G
DigiKey Part Number
NSVBAS70LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSVBAS70LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSVBAS70LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSVBAS70LT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSVBAS70LT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed