MC78M18CDTRKG
DigiKey Part Number
MC78M18CDTRKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC78M18CDTRKGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC78M18CDTRKGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M18CDTRKG
Description
IC REG LINEAR 18V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
MC78M18CDTRKG Models
PSRR
70dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V