LY R976-PS-36-0-20-R18
DigiKey Part Number
475-LYR976-PS-36-0-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYR976-PS-36-0-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYR976-PS-36-0-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY R976-PS-36-0-20-R18
Description
LED YELLOW DIFFUSED 0805 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY R976-PS-36-0-20-R18 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
160°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
591nm
Configuration
Standard
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.90mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.30mm x 1.25mm