FCH077N65F-F085
DigiKey Part Number
FCH077N65F-F085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH077N65F-F085
Description
MOSFET N-CH 650V 54A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 54A (Tc) 481W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
FCH077N65F-F085 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
164 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7162 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
481W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
77mOhm @ 27A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA