BZX84C20LT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84C20LT1G |
Description | DIODE ZENER 20V 250MW SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 52 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 20 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX84C20LT1G Models |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 14 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6% | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Power - Max 250 mW | Base Product Number |