EDZ1110/14 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ1110/14
DigiKey Part Number
ED1770-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1110/14
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
14
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
14
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)