EDSTLZ955/14 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 720
14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDSTLZ955/14
EDSTLZ955/14
EDSTLZ955/14
DigiKey Part Number
ED1860-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/14
Description
TERM BLOCK HDR 14POS 5.08MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
14
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
14
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)