ED500/3DS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 141
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 17.035
Same Sky (Formerly CUI Devices)
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
ED500/3DS
ED500/3DS
ED500/3DS
DigiKey Part Number
ED1624-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED500/3DS
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge
14-22 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V