G3VM-201DR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 35
Datasheet
Parametric Equivalent
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SMD (0.300", 7.62mm)
MOS FET Relays Introduction – Episode 1
MOS FET Module Applications - Episode 2
G3VM-201DR
DigiKey Part Number
39-G3VM-201DR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-201DR
Description
SSR RELAY SPST-NO 700MA 0-200V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
G3VM-201DR Models
Category
Voltage - Input
1.64VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 200 V
Series
Load Current
700 mA
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
2 Ohms
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C