OWR-0860T-16
DigiKey Part Number
3949-OWR-0860T-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWR-0860T-16
Description
SPEAKR 16OHM 5MW TOP PORT 63.6DB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms Earphone Driver Speaker 5 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
OWR-0860T-16 Models
Category
Power - Rated
5 mW
Power - Max
10 mW
Type
Earphone Driver
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Frequency - Self Resonant
3.17kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
16 Ohms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Efficiency - dBA
63.60
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Efficiency - Testing
1mW/10mm
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C