OWR-0504T-16
DigiKey Part Number
3949-OWR-0504T-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWR-0504T-16
Description
SPEAKER 16OHM 1MW TOP PORT 66DB
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Ohms Receiver Speaker 5 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OWR-0504T-16 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Power - Rated
5 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Plastic
Type
Receiver
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP64 - Dust Tight, Water Resistant
Frequency - Self Resonant
1.2kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
16 Ohms
Size / Dimension
0.193" Dia (4.90mm)
Efficiency - dBA
66.2
Height - Seated (Max)
0.163" (4.15mm)
Efficiency - Testing
1mW/10mm
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C