971-025-040R011 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 510
Datasheet
Parametric Equivalent
HARTING
In Stock: 9
Datasheet
HARTING
In Stock: 0
Phoenix Contact
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 510
Amphenol CONEC
In Stock: 311
Amphenol CONEC
In Stock: 23
Molex
In Stock: 463
Molex
In Stock: 63
25 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Shielded
971-025-040R011
DigiKey Part Number
971-25CB45A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
971-025-040R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 45DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
971-025-040R011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
45°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc Alloy
Part Status
Active
Plating
Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos