971-025-030R121
971-025-030R121
971-025-030R121
DigiKey Part Number
971-25N45E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
971-025-030R121
Description
CONN BACKSHELL 25POS 45DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 45° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
971-025-030R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
45°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Material
Metal, Zinc
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos