970-025-040R011
DigiKey Part Number
970-25BCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
970-025-040R011
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Shielded
EDA/CAD Models
970-025-040R011 Models
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Metal, Zinc Alloy
Plating
Copper
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos