189-H15-513R577
DigiKey Part Number
NOR1835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
189-H15-513R577
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub - Stacked Plug, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Plug, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Rows
3, 3
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C