189-H15-513R497
189-H15-513R497
189-H15-513R497
DigiKey Part Number
NOR1836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
189-H15-513R497
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15, 15 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Rows
3, 3
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C