180-015-203L001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 271
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
180-015-203L001_SideB
180-015-203L001
180-015-203L001
180-015-203L001
DigiKey Part Number
T815FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-015-203L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
EDA/CAD Models
180-015-203L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C