BAS40-07V,115
DigiKey Part Number
1727-1560-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1560-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1560-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-07V,115
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 120MA SOT666
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 40 V 120mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666
EDA/CAD Models
BAS40-07V,115 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Package / Case
SOT-563, SOT-666
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-666
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120mA (DC)