BAS4007E6327HTSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 2 Independent 40 V 120mA (DC) Surface Mount TO-253-4, TO-253AA
BAS4007E6327HTSA1
DigiKey Part Number
BAS4007E6327HTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS4007E6327HTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS4007E6327HTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS4007E6327HTSA1
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V SOT-143-3D
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Infineon Technologies
Reverse Recovery Time (trr)
100 ps
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 30 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PG-SOT-143-3D
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA