BU-2243-D-48-2
DigiKey Part Number
314-1613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2243-D-48-2
Description
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"
Detailed Description
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle To Test Probe Patch Cord 600V
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Contents
1 Lead, Red
Wire Gauge
18 AWG
Voltage - Rated
600V
Ratings
CAT II 600V
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
Current Rating (Amps)
20A
Additional Resources
In-Stock: 7
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"