BU-2243-D-48-0
DigiKey Part Number
314-1612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2243-D-48-0
Description
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.0" (1219.20mm) Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle To Test Probe Patch Cord 600V
Category
Cable Length
48.0" (1219.20mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Non Stackable
Voltage - Rated
600V
Configuration
Banana to Test Probe
Ratings
CAT II 600V
1st Connector
Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
Current Rating (Amps)
20A
2nd Connector
Test Probe
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 5
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO PROBE 48"