MP2307DN-LF-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MP2307DN-LF-Z |
Description | IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.925V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MP2307DN-LF-Z Models |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Mfr | Voltage - Output (Max) 20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Not For New Designs | Frequency - Switching 340kHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 8-SOIC-EP |
Voltage - Input (Min) 4.75V | Base Product Number |
Voltage - Input (Max) 23V |