MP2307DN-LF-P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 1.589
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.925V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
MP2307DN-LF-P
DigiKey Part Number
1589-MP2307DN-LF-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP2307DN-LF-P
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input (Max)
23V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
20V
Frequency - Switching
340kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Input (Min)
4.75V