0500798000-10-V6-D
DigiKey Part Number
0500798000-10-V6-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500798000-10-V6-D
Description
10" PRE-CRIMP 1853 VIOLET
Customer Reference
Detailed Description
Violet 26 AWG Jumper Lead Socket to Socket Tin 10.0" (254.0mm)
Category
Wire Gauge
26 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Violet
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
35.4µin (0.90µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Socket
Number of Conductors
1
Length
10.0" (254.0mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
10" PRE-CRIMP 1853 BLACK
In-Stock: 0
10" PRE-CRIMP 1853 BLUE
In-Stock: 95
10" PRE-CRIMP 1853 BROWN
In-Stock: 0
10" PRE-CRIMP 1853 GREEN
10" PRE-CRIMP 1853 ORANGE
Alternate Length
2" PRE-CRIMP 1853 VIOLET
In-Stock: 9
3" PRE-CRIMP 1853 VIOLET
4" PRE-CRIMP 1853 VIOLET
5" PRE-CRIMP 1853 VIOLET
6" PRE-CRIMP 1853 VIOLET