MIC5247-1.5YM5-TR
DigiKey Part Number
576-2791-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2791-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2791-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5247-1.5YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5247-1.5YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA