MIC5247-1.5YM5
DigiKey Part Number
2156-MIC5247-1.5YM5-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5247-1.5YM5
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5247-1.5YM5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
50dB (1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA