AT89S52-24JUR
DigiKey Part Number
150-AT89S52-24JURTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-AT89S52-24JURCT-ND - Cut Tape (CT)
150-AT89S52-24JURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S52-24JUR
Description
24MHZ, PLCC, IND TEMP, GREEN, 5V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80C52 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
80C52
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz