AT89S52-24JU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 64
Datasheet
In Stock: 91
Nuvoton Technology Corporation
In Stock: 0
Nuvoton Technology Corporation
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)
AT89S52-24JU
DigiKey Part Number
AT89S52-24JU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S52-24JU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT89S52-24JU Models
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz