AT24C02N-10SU-2.7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1.721
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1.741
Datasheet
In Stock: 115
In Stock: 289
In Stock: 137
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
AT24C02N-10SU-2.7
DigiKey Part Number
AT24C02N-10SU-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT24C02N-10SU-2.7
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT24C02N-10SU-2.7 Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Discontinued at DigiKey
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)